Ile kosztuje strona internetowa?

Pytanie, które zadaje sobie każda osoba planująca zlecenie stworzenia strony internetowej “ile kosztuje stworzenie strony internetowej?”. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i nie tylko – koniecznie przeczytaj!

 

 

Ile kosztuje strona internetowa?

Na ostateczny koszt przygotowania strony internetowej ma wpływ wiele czynników. Jakich? Przede wszystkim doświadczenie i umiejętności agencji lub freelancera, który będzie tworzył stronę internetową dla Twojej firmy.

 

Osoby doświadczone w tworzeniu stron internetowych dla Twojej branży będzie miała już pewne gotowe i sprawdzone rozwiązania, które pozytywnie wpływają na sprzedaż za pośrednictwem witryny. Dlatego w większości przypadków może zażądać większej kwoty niż firmy, które dotychczas nie miały takiej realizacji w swoim portfolio.

 

Jeżeli zależy Ci na aktywnym pozyskiwaniu klientów za pomocą internetu i realnym zwiększaniu sprzedaży, to powinieneś przemyśleć wybór oferty firmy, która ma doświadczenie w takich realizacjach.

 

Innym czynnikiem wpływającym na koszty stworzenia strony internetowej, to ilość pracy, jaką ma włożyć  w jej przygotowanie osoba, czy też firma zajmująca się jej wykonaniem. Jeżeli planujesz posiadać rozbudowaną stronę internetową z wieloma funkcjami, to musisz się liczyć z tym, że takie koszty mogą być większe niż w standardowych realizacjach.

 

Aby nie pozostawiać Cię bez konkretnej odpowiedzi na pytanie “ile kosztuje stworzenie strony internetowej” oto przykładowa wycena witryny dla lokalnej firmy:

 

  • Strona internetowa w postaci wizytówki z podstronami Strona Główna, Oferta, O firmie, Kontakt, Polityka Prywatności
  • Witryna będzie posiadać dodatkowo moduł galerii zdjęć, slider i formularz kontaktowy
  • Strona internetowa zostanie oparta o system zarządzania treścią WordPress + szablon premium odpowiednio zmodyfikowany i dostosowany do potrzeb firmy
  • Strona www zostanie dodatkowo już na etapie projektowania odpowiednio zoptymalizowana pod względem SEO, dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie pozycjonowana w wyszukiwarce Google
  • Strona internetowa będzie responsywna – oznacza to, że będzie dobrze prezentować się na komputerach, tabletach i telefonach komórkowych
  • Na potrzeby strony internetowej i przygotowanych podstron zostaną opracowane teksty sprzedażowe zoptymalizowane pod względem SEO oraz zdjęcia z bazy stockowej (do 10 zdjęć stockowych)
  • Dodatkowo strona otrzyma DARMOWY hosting i domenę na rok!

 

Koszt stworzenia takiej strony internetowej to 1200 zł netto

 

 

 

Dodatkowo koszty związane z posiadaniem strony internetowej

Koszty związane z samym wykonaniem strony to nie jedyne wydatki, jakie musimy ponieść przy posiadaniu własnej strony internetowej. Na jakie dodatkowe koszty musimy być przygotowani?

 

Przede wszystkim koszty związane z hostingiem i domeną (czyli adresem internetowym np. www.malymarketing.pl pod jakim będzie wyświetlać się Twoja strona)

 

  • Koszty hostingu wynoszą 200-500 zł netto rocznie
  • Koszty domeny wynoszą 60-300 zł netto rocznie

 

Jak widzisz nie są to duże koszty, ale musisz być na nie przygotowane. Bez ich poniesienia Twoja strona internetowa nie będzie się wyświetlać w internecie!

 

Innymi kosztami są wydatki związane z reklamowaniem strony internetowej w internecie. Ze stroną internetową jest jak ze sklepem stacjonarnym – możesz mieć piękne wnętrza z dużą ilością towaru i miłą obsługą, ale co z tego jeżeli nie masz na zewnątrz żadnego szyldu/informacji o istnieniu tego sklepu.

 

Podobnie jest ze stroną internetowa. Samo jej przygotowanie i uruchomienie nie zapewni Ci zwiększenia sprzedaży. Musisz zainwestować w reklamowanie strony internetowej np. pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce Google, płatną reklamę w Google Ads, czy też reklamę na Facebooku.

 

Oprócz reklamy możesz potrzebować pomocy w obsłudze strony internetowej. Wielu przedsiębiorców nie ma czasu, ani umiejętności, które pozwolą na samotną obsługę witryny. Dlatego może się pojawić konieczność poniesienia kosztów związanych z opieką nad stroną, która pozwoli wprowadzić zmiany na stronie, czy też szybko poradzić sobie z awarią witryny – takie rzeczy się zdarzają.

 

 

Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej? 

Te koszty są różne! Zaczynają się od 100 zł netto miesięcznie przy małym lokalnym pozycjonowaniu np. na frazę “fryzjer męski Łowicz” lub mogą osiągać zawrotne kwoty kilku tysięcy miesięcznie przy pozycjonowaniu na cały kraj na mocno konkurencyjne frazy.

 

Średnio musisz liczyć się z kosztami pozycjonowania w zakresie 300-600 zł netto miesiecznie

 

 

Ile kosztuje reklama w Google Ads i na Facebooku?

W dużej mierze to zależy od Ciebie. Jeżeli zajmiesz się samemu jej obsługą i ustawieniami to możesz zacząć z budżetem nawet 10 zł dziennie i w dowolnym momencie wyłączyć reklamę.

 

Koszty reklamy w Google Ads i na Facebooku mogą być większe jeżeli zdecydujemy się na pomoc freelancera lub agencji, która zajmie się przygotowanie kampanii reklamowej oraz jej optymalizacją. Dzięki takiemu wsparciu możesz skorzystać z doświadczenia i wiedzy takich osób, a to pozwoli Ci na uniknięcie wielu błędów i utracie pieniędzy.

 

W naszej agencji koszty obsługi reklamy w Google Ads i na Facebooku zaczynają się od 200 zł netto miesięcznie. Na ostateczny kształt wyceny wpływa wielkość planowej kampanii. Jeżeli kampanii będzie mocno rozbudowana to tym samym będzie wymagała poświęcenia większej uwagii i czasu na optymalizację.

 

 

Ile kosztuje obsługa strony internetowej?

Na koszty obsługi strony internetowej wpływ ma również kilka czynników, a głównym z nich jest czas jaki ma zostać poświęcony na obsługę witryny. Jeżeli Twoja strona będzie wymagać rzadkich i drobnych comiesięczny zmian to możesz spokojnie liczyć na koszty nie przekraczające 300 zł miesięcznie.

 

Gorzej jeżeli masz rozbudowany system z wieloma produkatami i podstronami, które wymagają kilka razy w tygodniu aktualizacji. Taka obsługa może kosztować nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

 

 

 

 

Problemy z tanimi stronami internetowymi

Punkt, który wydaje się nieistotny, ale warty poruszenia. Jeżeli poszukujesz osoby lub firmy, która wykona dla Ciebie stronę internetową to pewnie spotkałeś oferty na Allegro, OLX lub innych konkurencyjnych stronach. Często ich oferty cenowe są naprawdę atrakcyjne – aż sami mamy ochotę nawiązać z nimi współprace, aby zostali naszymi podwykonawcami;)

 

Problem w tym, że jedyne co otrzymasz to prostą stronę internetową, którą samemu byłbyś w stanie przygotować praktycznie bez umiejętności. Takie strony nie są zoptymalizowane pod względem SEO, ze słabą szatą graficzną, z pojawiającymi się problemami w wyglądzie witryny na komputerach i telefonach.

 

Po kilku miesiącach od otrzymania takiej witryny zorientujesz się, że strona jest niewystarczająca i pomyślisz “internet nie sprzedaje”. Dlatego zastanów się dwa razy, czy warto zawsze wybierać najtańsza ofertę. Strona internetowa to inwestycja na kilka lat, która jeżeli zostanie porządnie wykonana to się zwróci i to jeszcze z dużą nadwyżką!